BALIKESİR ULUSLARARASI GÖSTERGEBİLİM BULUŞMALARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

23- 28 Temmuz 2023 tarihleri arasında Adrina Termal Sağlık & SPA Oteli, Güre/Edremit’te Balıkesir Uluslararası Göstergebilim Buluşmaları başarıyla gerçekleştirildi. Türkiye Göstergebilim Çevresi (TGÇ), Anadolu Semiyotik Araştırmaları Derneği (ANASEM), TAMGA-Türkiye Göstergebilim Araştırmaları Dergisi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi ve NE10 Şehir Araştırmaları ve Teknoloji Geliştirme Merkezi’nin ortak katkılarıyla düzenlenen etkinliğe Fransa, İtalya, İspanya, Kolombiya ve Türkiye’den dünyaca ünlü göstergebilim uzmanları katıldı. Etkinlik boyunca “Günümüzdeki sanal iletişim ortamlarındaki yalan haberle ilgili söyleyecek bir sözü var mıdır, gündelik yaşam biçimi, büyük veri, ekonomi, politika, ekoloji ile ilgili göstergebilimin kendi yaklaşımları olabilecek midir? Bunlar moda bilgiler midir yoksa soruna önemli katkı sağlayacak kuramsal yaklaşımlar ve çözüm yolları mı olacaktır?” sorularına yanıt arandı. Balıkesir Uluslararası Göstergebilim Buluşmaları’nda bu soruların ve sorgulamaların, bunlara göstergebilimin tarihsel gelişim sürecinde verilen cevaplar manzumesinin Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen göstergebilim uzmanlarının katılımıyla tartışıldı.

24 Temmuz 2023, pazartesi günü Güre’de başlayan etkinliğin açılış törenine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu katıldılar. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel YILMAZ, Balıkesir’in kültürel değerlerine değindikten sonra belediyenin göstergebilim araştırmalarını desteklemeye her zaman devam edeceklerini belirtti. Bu etkinliklerin Balıkesir açısından önemine de değindi. Açılış konuşmalarında Balıkesir Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Yücel OĞURLU, üniversite olarak göstergebilim ile ilgili etkinlikleri desteleyeceklerini açıkladı.

Açılış konuşmalarının ardından etkinlik, Turin Üniversitesinden Massimo LEONE’nin “Culture numérique et sémiotique” başlıklı sunumu ile başladı. Gün içinde Paris 8-Vincennes Saint- Denis Üniversitesinden Denis BERTRAND “De la traverse et du rait pour une sémiotique de la matérialité” ve Mardin Artuklu Üniversitesinden Murat KALELİOĞLU ile İstanbul Üniversitesinden Hilal YURTSEVEN “Doğa-Kültür-İnsan Kavramlarına Göstergebilimsel Bir bakış” başlıklı bildirilerini sundular.

Balıkesir Uluslararası Göstergebilim Buluşmaları’nın ikinci günüLimoges Üniversitesinden Jacques FONTANILLE’nin “L’analyse des formes de vie: théories méthodes, exemples” başlıklı sunumu ile başladı. Etkinlik, Dokuz Eylül Üniversitesinden V. Doğan GÜNAY ve İstinye Üniversitesinden Betül ÇANAKPINAR’ın “Siyasal Söyleme Göstergebilimsel Yaklaşım” başlıklı sunumunun Betül ÇANAKPINAR tarafından gerçekleştirilmesi ile devam etti. Coruña Üniversitesinden José Maria Paz GAGO “Mode et sémiotique” başlıklı bildirisini sundu.

26 Temmuz 2023, etkinliğin üçüncü gününde Pamukkale Üniversitesinden Nurten SARICA, “Göstergebilim Açısından Çocuk Dili” başlıklı bildirisini sundu. Günün ikinci oturumunda Balıkesir Üniversitesinden Mustafa ÖZSARI ve Sedanur KAYA “Edebiyat Eleştirisi ve Göstergebilim” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler. Öğle arasının ardından Paris 8-Vincennes Saint- Denis Üniversitesinden Denis BERTRAND, “Cenvergences sémiotiques, entre social, écologique, politique et mytique: la figüre de Greta Thunberg” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Günün son oturumunda ise Colombia Ulusal Üniversitesinden Neyla Graciela PARDO, “Introduction to Multimodal and Multimedial Discourse Studies” başlıklı bildirisini sundu.

27 Temmuz 2023, etkinliğin dördüncü günü EPHE-Paris Üniversitesinden Bruno CANQUE “Questions et propositions pour une Sémiotique du vivant” başlıklı bildiri sunumu ile başladı. Günün ikinci oturumunda Aydın Adnan Menderes Üniversitesinden Mustafa SARICA ve Yağmur B. KIRAÇ “Söylenbilim ve Göstergebilim” adlı sunumlarını gerçekleştirdiler. Öğle arasının ardından Limoges Üniversitesinden Jacques FONTANILLE “Des formes de vie collectives coopératives et écologiques” başlıklı bildirini sundu.

28 Temmuz 2023, etkinliğin son günü Galatasaray Üniversitesinden Halime YÜCEL, “İletişim, Reklam ve Göstergebilim” başlıklı bildirisini; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi NE10 Şehir Araştırmaları ve Teknoloji Geliştirme Merkezi’nden Mürsel SABANCI, Elif BİNİCİ ve R. Melih ÇÖRTÜK ise “Balıkesir’in Sembolleri: Göstergebilimsel Yaklaşım” başlıklı bildirilerini sundular. Colombia Ulusal Üniversitesi’nden Neyla Graciela PARDO’nun “Approach to Contemporary Multimodal and Multimedia Discourses, Case Study” başlıklı bildirisi ise etkinliğin son sunumuydu.

Sunumlardan sonra Prof. Dr. V. Doğan GÜNAY adına düzenlenen anma programı gerçekleştirildi. İlgili programda Türkiye Göstergebilim Çevresinden Betül ÇANAKPINAR Prof. Dr. V. Doğan Günay’ın öz geçmişini, kariyer yaşamını, son dönem çalışmalarını ve fotoğraflarını içeren bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından Türkiye Göstergebilim Çevresi kurucularından Murat KALELİOĞLU ve temsilcilerinden Mustafa SARICA Prof. Dr. V. Doğan GÜNAY’ın anısına söz aldılar. İlgili anma programının videosu Türkiye Göstergebilim sayfasında yer almaktadır.

Anma programının ardından kapanış oturumu ile Balıkesir Uluslararası Göstergebilim Buluşmaları etkinliği sona erdi.