TGÇ KİMDİR?

Türkiye Göstergebilim Çevresi (TGÇ), 31 Ocak 2020 tarihinde bir grup göstergebilimci tarafından kuruldu. Sınırlı sayıdaki bu kişiler zaman içinde TGÇ’yi ülke gündemine taşıdı. Tek bir amacımız vardı: Göstergebilimin ne olduğunu, hangi alanlarda kullanıldığını, ne işe yaradığını bu ülke bilim dünyasına tanıtmaktı. Bir yandan web sayfasındaki yazılarla asıl olarak da You Tube’daki yayınlarla bunu başarabildik. Elbette o dönemdeki dünya çağındaki korona virüs salgını nedeniyle evde kalmanın yararını da gördük diyebiliriz.

Görev: Göstergebilimin ülkemizde daha iyi tanıtılması, ülkemizde özgün Türkçe göstergebilim çalışmalarının yapılabilmesi için alt yapıların oluşturulması (terim sorunu, önemli çalışmaların Türkçeye kazandırılması, her yıl özgün bir Türkçe göstergebilim çalışmasını “yılın göstergebilim çalışması” olarak belirlemek, yine alanda en özgün ve verimli çalışmalar üreten göstergebilimcilere farklı kategorilerde ödüller verilmesi) gibi sorumluluklarımız vardır.

Ufkumuz: TGÇ’nin ufku olarak bundan sonra yazılanlardır denilebilir.

TGÇ akademik düzlemdeki çalışmalara yine devam edecektir. Bu çalışmalar değişik boyutlarda sürecektir.

* TGÇ web sayfasında belirli aralıklarla makaleler, söyleşiler, çeviriler, terim tanımları yayınlanacaktır. Bu arada Türkiye Göstergebilim Çevresi (TGÇ) Yönetim kurulu üyelerinin daha önce yayınlanmış ve ikinci kez yayınlanmasında yasal bir sorun olmayan yazıları da burada yayınlayacağız.